Y-Cumhuriyet

Y-Cumhuriyet Kapak

Y-Cumhuriyet başlıklı bir yazıyı 2011’de yaşadığım gelişmeler nedeniyle yazmayı planlamıştım. Ama o gün fikirlerine değer verdiğim bir büyüğüm “Sırası değil, Türkiye zor bir dönemden geçiyor, şimdilik yazma” dediği için yazmamıştım.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bugünkü konum Cumhuriyet gazetesi. Cumhuriyet’in okunduğu bir evde doğdum ve büyüdüm. Uğur Mumcu ve İlhan Selçuk bu gazetenin yazılarını okuduğum, kesip ve dosyaladığım iki abidesiydi. Nadir Nadi’nin yazılarını da zamanında okuma ayrıcalığına erişmiştim.

Cumhuriyet gazetesini seviyordum çünkü o, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk önderliğinde yapılan Aydınlanma Devrimlerinin ve kurucu ideolojimizin yılmaz savunucusu ve kalesiydi. Zaten Atatürk’ün direktifi ile Cumhuriyet’i savunmak için kurulmuştu.

Emperyal operasyonlar    

Ağustos 2010’da istifa ederek mesleğimden ayrıldıktan sonra çok sayıda gelen isteklere karşın ilk mülakatımı Cumhuriyet’e vermiştim. Çünkü bu gazetenin benim için özel bir önemi vardı.

Ama Cumhuriyet’e İlhan Selçuk’un (2010) ölümünden sonra bir haller olmaya başlamıştı. Gazete kurucu misyonundan artık yavaş yavaş ayrılıyordu. Esasında bu olanlar büyük resmin bir parçasıydı. Türkiye emperyalizmin çıkarları gereğince dönüştürülmek ve başkalaştırılmak isteniyordu. Bu sürece direnci kırabilmek için Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ve koruyucu kaleleri ele geçirilmeliydi.

İşte bu nedenle CHP’ye emperyal operasyon yapıldı, sonrasında yönetimi ele geçirenler YCHP söylemi ile partinin tarihi kurucu misyonundan uzaklaşmaya başladılar. Bu konuda ihanetin kanıtları çok ama ilk rota değişikliği Libya krizinde yaşandı.

Emperyal tezkereler

2003’de Irak’a müdahale öncesinde Erdoğan liderliğinde AKP hükümetinin Meclis’e getirdiği tezkere CHP’nin antiemperyalist duruşu, muhalefeti ve liderliği nedeniyle yeterli desteği alamamıştı. ABD tezkereden dolayı iki kurumu suçladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve CHP! Batı’nın düşünce kuruluşlarında her ikisine de operasyon yapılmasının, dönüştürülmesinin gereği ve nasılı düşünüldü, hesapladı, planlandı ve sonrasında icra edildi. Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlarla önce TSK’nın ve sonrasında kaset operasyonuyla da CHP’nin işi halledildi.

2003’den 2011’e kadar köprünün altında çok sular geçmiş ve Türkiye emperyalizmin istediği doğrultuda epeyce dönüştürülmüştü. Emperyalizm bunun ilk meyvesini Libya krizinde yedi. Mart 2011’de Meclis’e gelen Libya’ya müdahale tezkeresine CHP destek oldu. TSK da kraldan çok kralcı davranarak İtalyan amiral emrine 5 harp gemisi gönderdi.

O günlerde Cumhuriyet gazetesi de AKP hükümetinin vefasızlık, çapsızlık, sığlık ve işbirlikçilik içeren Libya politikalarına muhalefet etmiyor ve yeterince eleştirmiyordu.

İtidalli olmamızı istiyorlar!

Yine o günlerde Cumhuriyet gazetesinden birisi aradı uzmanlığıma ve görüşlerime başvurmak için. Önce değerlendirmemi yaptıktan sonra sordum “AKP’nin Libya siyaseti tam bir kepazelik, niye doğru dürüst eleştirmiyorsunuz?” diye. Bana cevaben “Yukarıdan yavaş gitmemizi ve itidalli olmamızı istiyorlar” dedi. Daha başka şeyler de söyledi ama özel olduğu için burada yazmak istemiyorum. O günden beri Cumhuriyet okumayı bıraktım. Artık benim için bu gazete yandaş olma yoluna girmişti. Bugün Cumhuriyet gazetesinde yaşananlar bu gelişmelerin sonucudur.

Şaşırmanın alemi yok! Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur misali biz daha o günlerde gazetenin buralara geleceğini tahmin etmiştik. Cumhuriyet gazetesi epey bir süredir yandaş gazetelerle beraber THY uçaklarına yüklenebiliyorsa ve havaalanlarında ki VIP’lere girebiliyorsa bunu dönüşmesine ve fırıldaklığına borçludur.

CHP ve Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonlar benzerdir ve aynı amaca matuftur. İkisinin de başına konan “Y(Yeni)”ler buna işaret etmektedir. Bu kaleler tekrar ele geçirilmeli, halihazır yöneticileri cezalandırılmalı ve def edilmelidir.

Saygılar sunarım.

Türker Ertürk

Beğendim(21)Beğenmedim(1)
 •  
 • 44
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  44
  Shares
 •  
  44
  Shares
 •  
 • 44
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

, , , , , , ,

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com