Sanırım 3 yıl önce idi. Akıllı ve öğretimli insanlardan oluşan bir yemek sohbeti sırasında epeydir sürdürülen bir söylemle tekrar karşılaştım. Değerli bir arkadaşım “Deniz Baykal ve Önder Sav ile bu iş olmuyor, mutlaka bu isimler gitmeli…” diyerek başlayan ve devam eden bir konuşma yaptı.

Demokratik tercihimi seçmen olduğumdan beri CHP olarak kullanan fakat eleştirilen bu liderleri yakından tanımayan birisi olarak merakla sormuştum; “Bu liderleri şahsen tanıyor musun? Eğitim, öğretim, birikim ve deneyimleri açısından yetersiz sayılabilirler mi? Hırsızlar mı? İhalelerden komisyon alırlar mı? Çocuklarının gemicikleri veya 12 yaşındayken zeka ve ticari girişimcilik pırıltısı gösteren özellikleri var mı?”

Sorduğum bu soruların hepsine “hayır” cevabı aldım. Sevgili arkadaşım belki bazı eleştirilerinde haklı olabilirdi ama “Bu liderler niçin mutlaka gitmelidir” değerlendirmesinin arkasını dolduracak bir şeyler söyleyemedi. Esasında arkadaşım böyle bir kanaate sahip olma konusunda yalnız da sayılmazdı. Çünkü uzunca bir süredir CHP’nin değişmesi, değişmeye direnen eskilerin gitmesi ve yeni yüzlerin gelmesi konusunda dış basında ve içerde ise holding medyasında bu konu yoğun bir biçimde işleniyordu. Bunun sonucu olarak CHP’yi destekleyen veya desteklemeyen geniş halk kitlelerinde “Baykal ile olmuyor” algısı yaratılmıştı.

Biliyorsunuz emperyalizmin günümüzdeki ağababası ABD, oturduğu coğrafya ve stratejik önemi nedeniyle Türkiye’de kendisi ile sıkı işbirliği yapacak, her dediğini uygulayacak, gerektiğinde ulusal çıkarlarını hiçe sayacak, çocuklarını kendi menfaatleri için ölüme gönderecek ve bunları da Türk Halkı’na yutturacak insanları iktidarda görmek ister ve destekler.

Bu amaçlara uygun olarak AKP, ABD tarafından özendirilerek, kuruluşuna yardım edilerek ve desteklenerek kurulmuş bir partidir. AKP lideri Erdoğan ABD tarafından kendisine yüklenen görevi yapabildiği sürece desteklenecek ve zamanı geldiğinde deliğe süpürülecektir. Şimdilik böyle bir gelişme olmamakla beraber bizatihi AKP yıpranır ve yüzü eskirse ABD seçeneksiz kalmamak ve AKP’ye mahkum olmamak için muhalefeti yani alternatif iktidarı planlayıp hazırlaması gerekmektedir.

İşte bunun için, Atatürk ilke ve devrimlerinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinden, Lozan dengesinden ve üniter yapıdan ödün vermeyen Baykal veya bunlara sahip çıkan bir başkası hiç fark etmez gitmeli, CHP dönüştürülmeli amiyane tabirle AKP’lileştirilmelidir.

Bugünkü yazımızın konusu olmadığından ayrıntılara girmeyeceğiz ama CHP’de malum operasyon yapılmış ve başta lideri olmak üzere kısa süre içinde partinin yönetimi hemen hemen tamamen değişmiştir. Bu operasyonun tetiğine yurt dışından basılmıştır. Wikileaks belgelerinde ABD’nin CHP eski yönetimini nasıl değiştirmek istediğinin ipuçlarını görmek mümkündür.

CHP’de olanlar ülke dışından maniple edilen bir operasyon olmasına rağmen “Bu şerden bir hayır çıkar mı? Sayın Kılıçdaroğlu taze bir kan ve yeni bir lider olarak Karaoğlan gibi umut olur mu?” beklentisi yaratmamış değildir. Fakat fiziksel benzerliklerin ve kan değişiminin yarattığı umutlar kısa zaman içinde saman alevi gibi sönmüştür.

CHP genel seçimler öncesi seçmene verdiği mesajlarla, vitrinine koyduğu yanlış isimlerle, Atatürk’e ve cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine yürekten sahip çıkmamasıyla, YCHP söylemleriyle, örgütteki antidemokratik uygulamalarıyla ve AKP karşısındaki aciz tavrıyla hem seçimlerde arzu edilen başarıyı yakalayamamış hem de her geçen gün kan kaybetmeye devam etmektedir. Muhalefette olduğu halde yıpranarak kamuoyu desteğini yitirmeye devam eden sanırım dünyadaki tek partidir.

Bildiğiniz gibi vizyon (Uzak görüşlülük) geleceği resmedebilmek, görebilmek ve geleceğe ilişkin öngörü sahibi olmak anlamına geliyor. Bugüne kadar olan gelişmeleri gözlemlediğimizde yeni CHP yönetiminin vizyon sahibi olmadığı fakat operasyonun gerekçesi olan CHP’yi dönüştürmek misyonuna (Görev) isteyerek veya istemeyerek uygun davrandığı değerlendirilmektedir.

CHP’de ki son gelişmeleri ve niçin CHP kan kaybediyor konusunu cuma günkü köşe yazımızda irdeleyeceğiz.

Saygılar sunarım.

Sosyal Medyada Paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •