Tak Tak Tak!

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “Çatı adayı” olarak tutmayacağı o kadar belliydi ki, Akşehir Gölü’nü mayalayıp yoğurt olmasını beklemek daha akıl karı olabilirdi!

Ayrıca Ekmeleddin’in adaylığı çok tehlikeliydi ve korkulan da oldu. Çünkü Erdoğan’ın 12 yıldır ülkemizi felakete doğru sürükleyen tasarruflarına tepki duyan ve her geçen gün büyüyen ama bileşmeye çalışan muhalefeti, Atatürkçüleri, Ulusalcıları ve Milliyetçileri böldü.

Seçim bitmiş olmasına rağmen suçlamalar hala devam ediyor. Sandığa gitmeyenleri, gidip de kasten geçersiz oy kullananları Atatürkçü olmamakla ve hain olmakla suçluyorlar. Demek ki, Türkiye’yi işbirlikçileri eliyle dönüştürmeye, başkalaştırmaya ve bölmeye çalışan irade maksadına ulaşmış gözüküyor. Eski bir taktik olan “Böl ve yönet” burada da taşeronlar eliyle sahneye konmuş gözüküyor.

Boykot değil isyan vardı!

Oy vermek gibi oy vermemek, kendisine sunulan seçeneksizliğe isyan edip yukardakilerden hiçbiri demek de bir demokratik tercihtir ve saygıyı hak eder. Yaklaşık 15,5 milyon seçmen yani 4 seçmenden biri hatta daha fazlası sandık başına hiç gitmemiştir. Bunu duyarsızlıkla ve tatille izah edebilmek mümkün değil. 10 Ağustos’ta yapılan son seçim hariç 2002’den buyana yapılan seçimlerde katılım ortalaması yüzde 83, son seçimde ise yüzde 73’e düşmüş bunun bir anlamı yok mu?

Seçimlerde örgütlü bir boykot kesinlikle yoktu. Zaten geniş halk kesimlerinde karşılığı olan hiçbir örgüt boykotu savunmadı. Medyamızın yüzde 98’i sandığa gidilmesini istedi ve propagandasını yaptı. Sadece iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda yazar ve aydın aksini savundu. Seçime katılım oranının öncekilere göre fahiş bir şekilde düşük olmasının nedeni halkın kendisine sunulan seçeneksizliğe ve antidemokratik dayatmaya karşı içten gelen bir isyandı!

Yüzde kaçı yürekten!

10 Ağustos günü benim önümden oy vermek için kapalı bölüme giren kadının mührü tak tak tak şeklinde vurarak salonda yankılanması seçeneksizliğe ve dayatmaya itirazın açık bir tezahürüydü. Elinizi vicdanınıza koyun ve kendinize sorun; Ekmeleddin’e “evet” diyenlerin yüzde kaçı yürekten evet demiştir. O zaman niçin Ekmeleddin aday yapıldı?

Seçimlerden önce CHP’li bir okurum “Bugüne kadar Allah kahretsin diyerek oy veriyordum ama şimdi Allah belanızı versin diyerek oy vermeyeceğim” dedi. Bunun terbiye sınırlarını zorlayan bir haddini bilmezin ifadesi olarak görür ve değerlendirirseniz sorunu anlamamışsınız demektir.

Esas tepki duyulması gereken Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimidir. Onlar bulundukları yere emperyal bir operasyonla gelmişlerdir. Operasyonun nedeni Türkiye’nin dönüştürülmesi çalışmalarında Erdoğan ve AKP’ye zorluk çıkarmamak, ülkemiz adım adım bölünüyor olmasına rağmen sert muhalefet etmemek ve halkı uyutmak misyonunu CHP’ye yüklemekti. YCHP ise bunun adıdır.

Riskin hesabını vermeli!

Ekmeleddin ismi aracılar vasıtası ile Kılıçdaroğlu’nun kulağına okyanus ötesinden üflenmiştir. Ekmeleddin değil geniş halk kesimlerini ve CHP ile MHP’yi birleştirmesini, CHP grubunda bile birleştirici olamamıştır. Parti kurullarına ve örgütüne danışmadan Kılıçdaroğlu kararı tek başına almış ve risk aldım demiştir. Şimdi bu riskin ve oynadığı kumarın karşılığını vermeli, hesabını ödemeli ve derhal istifa etmelidir.

Başka bir aday daha, mesela Emine Ülker Tarhan da aday olsa şimdi karşımızda başka bir tablo olacaktı. Ama Tarhan’ın adaylığı ceberutlukla, antidemokratik yöntemlerle ve korku imparatorluğu ile engellenmiştir.

Halen ülkemiz için kötüye giden süreci tersine çevirebilmek için Cumhuriyetimizin kurucu kalesi CHP emin, enerjik, genç, kurucu ideolojimizle barışık, Atatürk sevgisini yüreğinde hisseden, hesap verebilir bir geçmişe sahip siyasetçilere teslim edilmelidir. CHP örgütüne düşen görev bunun gereğini yapmaktır. Yoksa şu anda yaşanan hayal kırıklığı 2015 Genel Seçimlerinde yaşanacakların yanında çok hafif kalacaktır.

Saygılar sunarım.

Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

, , , , , , , , ,

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com