Sevgili okurlarım bugünkü yazıma beyin fırtınası yaratarak başlamak istiyorum. Şöyle bir tahayyül edelim; Rusya, ABD’nin kuzey komşusu ve stratejik müttefiki Kanada’da finansı, istihbaratı, psikolojik harekatı, özel kuvvetleri dahil verebileceği her türlü destekle aşırı sağcılar ve Neonaziler eliyle darbe yaptırsa ne olur?

Darbecilerin kurduğu yeni Ottawa hükümeti Kanada’nın NATO’dan ve NAFTA’dan (Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaması ) çekildiğini ve Rusya ile birliktelik anlaşması imzaladığını ve ŞİÖ’ye (Şangay İşbirliği Örgütü) girmek için başvuracağını açıklasa ne gibi gelişmeler olur sizce?

Bana sorarsanız ABD en hafifinden tüm dünyayı ayağa kaldırır, Kanada’yı darbecilerin başına yıkmak için NATO’yu da kullanarak Operation Freedom (Özgürlük Harekatı) türü bir askeri harekat başlatır ve Rusya’yı her bakımdan tecrit eder.

Bugün Ukrayna yaşananlar beyin fırtınasına yönelik olarak Kanada için hayal ettiklerimizden daha vahimdir. Faşistler ve Neonaziler kullanılarak Ukrayna’da darbe yaptırılmış ve demokratik seçimlerle iktidara gelenler yıktırılmıştır. Bu darbenin arkasında ABD ve onun güdümünde bulunan AB vardır.

Ukrayna’daki darbenin arkasında kimlerin olduğunun delilleri çok! Almanya’da çıkan Bild adlı dergi “CIA ve FBI uzmanlarının Ukrayna’da darbe ile işbaşına gelen hükümeti desteklediğini, yönlendirdiğini ve arkasındaki aşırı sağcı militanların Polonya’da eğittiğini” yazıyor. AB ise darbeye verdiği destek konusunda Estonya Dışişleri Bakanı ile AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton arasında yapılan ve basına sızan telefon konuşması ile suçüstü yakalandı.

Faturaları Amerikalılar ödedi

Siz bu satırları okurken Ukrayna’da çatışma ve şiddet tırmanmaya devam ediyor. Soğuk Savaş (1945-1990) dönemi de dahil günümüze kadar barış ve istikrar merkezi olan Karadeniz bu özelliğini ABD’nin emperyal ve hegemonyal politikaları nedeniyle kaybetmek üzere. Kuzey komşumuz Ukrayna artık bir daha eski duruma dönememek üzere fiili olarak bölünmüştür.

ABD, Ukrayna’da yaptırdığı darbenin Rusya tarafından kabullenilmeyeceğini, ülkeyi çatışma ortamına sürükleyeceğini ve bölünmesine neden olacağını görememiş olabilir mi? Tabi ki, hayır.

ABD’nin Ukrayna’ya niçin müdahale ettiğinin ayrıntılarını gelecek yazımızda masaya yatıracağız. Ama önceden bir şeyin altını çizmek isterim. Bugünkü gerekçeler ne olursa olsun Ukrayna’nın Moskova’dan koparılması ve ele geçirilmesi projesi yeni değil.

1990’lı yılların başındaydık ve eski Doğu Bloku ülkeleri ile BİO (Barış için Ortaklık-Partnership for Peace) kapsamında Karadeniz’de Ukrayna’nın ev sahipliğinde yapılan Sea Breeze tatbikatına katılmıştım. O zamanki Ukrayna’nın böyle bir tatbikatı düzenleyecek imkanları çok sınırlıydı. Ukrayna adına olan tüm masrafları ABD yükleniyordu. Bu bilgileri özel sohbetlerde Ukraynalı subaylardan öğrendim. Ukrayna harp gemilerinin yakıtlarını bile ABD ödüyordu. Bırakınız tatbikat masraflarını, ev sahibi Ukrayna’nın kendi limanı olan Odesa’da verdiği yemeklerin ve resepsiyonların faturalarını da ABD ödedi.

Amerikalıların özel planları vardı

Bu tatbikatın liman ziyaretleri ve sosyal faaliyetler bölümünde dikkatimi çeken diğer husus ise Kiev’de faaliyet gösteren Amerikalı askeri ataşelerin ve askeri danışmanların çokluğu idi. Ukrayna çapında bir ülkede olması gereken askeri ataşe sayısı 1, bilemediniz her kuvveti (Deniz, kara ve hava) temsilen 3 olabilirdi. Yanlış anımsamıyorsam 8 veya 9 Amerikalı askeri ataşe vardı. Ve bunların çoğu Ukrayna kökenli Amerikalıydı ve bölgenin dilini biliyorlardı.

Bu tespitimi raporumda da yazdım. Buna yakın gözlemleri o yıllarda Bulgaristan’da ve Romanya’da da yapmıştım. Belli ki Amerikalıların Ukrayna ve eski Doğu Bloku ülkeleri için geleceğe yönelik özel planları vardı. Fakat biz ülke olarak günlük yaşıyorduk. İtiş kakış içinde birbirimiz yerken bunlarla uğraşacak ve bu konudaki raporları dikkate alacak vaktimiz yoktu.

Emperyalizm dünyanın her yerinde stratejik hedeflerine ulaşmak ve ülkeleri ele geçirmek için yerli işbirlikçiler kullanır. Bunlar ele geçirilecek ülkenin önemli kişileri, siyasetçileri, örgütleri ve siyasal partileridir. Gerekirse yeni parti ve örgütte kurdurulur.

Emperyalizm Ukrayna’da hedeflerine faşist, aşırı milliyetçi parti ve organizasyonlar olan Svoboda ve Right Sector ile Suriye’de Özgür Suriye Ordusu, El-Kaide ve El-Nusra gibi örgütlerle ulaşmaya çalışıyor, darbe yapıyor ve yaptırmaya çalışıyor. Ya Türkiye’de? Cumhuriyetimizin kurucu ideolojisini hedef alarak gerçek darbeyi yapanlar, bu yolda mesafe kat eden parti ve örgütler kimlerdir sizce?

Saygılar sunarım.

Sosyal Medyada Paylaşın...