Sinerji

Geçtiğimiz Salı günkü yazımızda Türkiye’nin hızla felakete doğru yol aldığını, bunun sorumlusunun Erdoğan, AKP iktidarı ve arkasındaki zihniyet olduğunu, bu problemimizi çözebilmek için Erdoğan ve AKP’yi iktidardan ivedilikle düşürmenin ülkemiz için yaşamsal değerde olduğunu belirtmiştik.

Ayrıca problemin çözümünde göz önünde bulundurulması gereken verileri vermiş, Erdoğan ve AKP iktidarı ile arkasındaki zihniyet nasıl siyaseten yıkılır? Bir iktidar alternatifi nasıl yaratılır? Sorularının cevabını bugüne bırakmıştık.

“Halk iktidardan daha güçlüdür, Muhalefet işbirliği yapmalıdır, Birleşmeden iktidar olmak mümkün değil, Birleşe birleşe kazanacağız” sözlerinin hepsi doğru ama problemimizi çözmüyor. Bizim genel doğrulara değil AKP’yi iktidardan indirecek akıl dolu girişime ve girişimlere ihtiyacımız var.

Birleşmek çok güzel bir söz ama nasıl olacağının arkasını doldurmak gerçekten çok güç! Duyguların, dinsel, mezhepsel ve ideolojik koşullanmaların fazla olduğu bizim gibi ülkelerde birleşebilmek ve birlikte olabilmek gerçekten zor bir zanaat.

Birleşme tepede, örgüt ve parti seviyesinde mi olmalı, yoksa halkta mı? Bana sorarsanız birleşme halkta olur. Örgütlerin ve partilerin çıkar hesapları vardır, ama halkın böyle bir hesabı olmaz.

Keşke olabilse!

Gelelim pratiğe ve güncel duruma. Önümüzde ülkemiz için çok kritik üç seçim var. Bunlardan ilki 6 ay sonra yapılacak olan yerel seçimler. Mecliste temsil edilen veya edilemeyen muhalif partiler AKP’yi iktidardan düşürmek ve bir iktidar alternatifi yaratmak için işbirliği yapabilirler mi? Keşke olabilse! Bana bu iş biraz imkansız gibi geliyor. Niçin?

Zaten MHP yetkililer yaptığı açıklamalarla bu işin içinde olmayacaklarını açıkça ifade ettiler. CHP açısından da sorun var. Çünkü CHP operasyon yemiş olup kafası karışıktır. Operasyonun amacı CHP’yi Atatürkçü çizgiden çıkarmak, AKP tarafından alt yükleniciliği yapılan emperyal projelere koltuk değnekliği yaptırmaktı. Fakat operasyonla CHP’ye nakledilen dokuyu taban kan uyuşmazlığı nedeniyle reddetmiştir. Fakat böyle olmasına rağmen operasyonun partiye kattığı isimler hala yetkili yerlerdedir. Bu isimler tabanın tepkisi nedeniyle biraz söylem değişikliği içine girerek ve kısmen de gizlenerek, hedeflerine daha uzun vadede dilimleme yöntemi ile ulaşmak üzere strateji değiştirmişlerdir.

Bakınız yeni anayasa yapmak mümkün olmamasına ve Anayasamızın değiştirilemeyecek ilk dört maddesinde vücut bulan Cumhuriyetimizin ideolojisi değiştirilemez olmasına rağmen operasyonun etkin kıldığı isimler sayesinde CHP suç işlemekte ve masaya oturarak (Anayasa Uzlaşma Komisyonu) kuruluş felsefemizi koruyormuş gibi yaparak pazarlıklar yapmaktadır. Biraz güçlensinler partideki ulusalcıların hepsini tasfiye edecekler.

Atatürk’ü katliamcı ilan edenleri, Türk kimliği ile sorunları olanları, cemaatçileri ve altı okun modası geçti, en az ikisini kaldırmak lazım diyenler bu partiye malum operasyon sonrasında monte edilmiş, yetkili yerlere getirilmiş ve halen korunmaktadır.

Altı ok bu partinin sonsuza kadar yaşayacak kurucu ilkeleridir. Bu ilkeleri beğenmeyen, ilkelerden birinin veya ikisinin modası geçmiştir diyenin bu partide işi olamaz. Kendisine uygun bir parti bulur, yoksa kurar ve orada siyasi yaşamını sürdürür. Bir düşünün briç kulübüne giriyorsunuz ama siz orada pişpirik oynamak istiyorsunuz! Sizi oradan hemen atarlar!

Her CHP’liye düşen bu partiye operasyonla gelen ve kurucu ilkelere düşmanlık edenlerin partiden defolup gitmesini sağlamak ve bunun için mücadele vermektir.

Milli bir cephe mümkün mü?

Şimdi ne diyorsunuz partiler arası işbirliği yapmak, ülkemizin hızla felakete doğru gidişini durdurmak, antiemperyalist ve Milli bir cephe kurmak mümkün mü?

Yabancı bir kelime olan sinerji bir sistemin başka bir sistemle birleştiğinde etkisinin ikisinin etki gücü toplamından fazla olması durumudur. Buna topluluk enerjisi veya birleşmenin ve bir araya gelmenin enerjisi de denebilir. Ama her birleşme sinerji yaratmaz. Hatta bazen sistemler birleşince ortaya çıkan birliktelik birleşen parçalardan daha az değerli olur buna da ters sinerji denir.

İktidar partisinin oyları düşüyor, muhalefet partilerinin ve özellikle CHP’nin oyu anlamlı olarak yükselmiyorsa bunun bir manası olmalı! Halk alternatif göremiyor! Ayrıca YCHP söylemleri nedeniyle CHP oylarının bir bölümü MHP’ye, bir bölümü İP’ye kaçtı, bir bölümü de sandığa küstü. Siz şimdi beraberiz derseniz halka inandırıcı olabilir misiniz? Şöyle düşünün: A partisine kızarak reaksiyoner olarak B partisine geliyorsunuz ama A ve B partileri beraber hareket edeceğiz diyor, ne yaparsınız?

Önümüzdeki siyasi tablo ve kamuoyu yoklamaları esasında çok açık mesaj veriyor. Halk sağcısı, solcusu ve merkezde bulunanı ile geniş kesimleri kucaklayan, soğuk savaşın söylemleri içinde olmayan, Atatürk’te birleşen ve ülkemizin kötü gidişine dur diyecek yeni bir siyasi oluşum beklentisi içindedir. Türkiye’de şartlar hiçbir dönem yeni bir partinin kurulması açısından bu kadar elverişli olmamıştır.

Keşke şimdiye kadar kurulmuş olsaydı ama olmadı, oldurulmadı! Yerel seçimlerden sonra mutlaka kurulmalı ve genel seçimlere girmelidir. Yeni kurulacak partinin CHP ve MHP’yi doğru rotalara oturtmak açısında da olumlu etkisi de olacaktır.

CHP’nin kesinlikle ve kesinlikle kendisini raydan çıkaran tertibi geriye çeviren Milli bir operasyona ihtiyacı vardır. Çıkarlardan uzak yurtseverliğin ve CHP’liliğin gereği bu operasyona destek vermektir.

Bu konuya Suriye nedeniyle ara vermez isek kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı. Bu vesile ile bayramınızı kutlar, bu zaferi bize kazandıranları, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere saygı ve minnetle anıyorum.

Saygılar sunarım

Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

, , , , , ,

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com