Siber Saldırı

İran 2012’nin son günleri başlayan, 6 gün süren ve geçtiğimiz Salı günü tamamlanan Velayet-91 adı altında geniş çaplı bir deniz tatbikatı icra etti. Tatbikat İran Körfezi, Hürmüz Boğazı, Umman ve Aden Körfez’leri ve yaklaşma suları olmak üzere yaklaşık 1 milyon km² gibi çok büyük bir alanda icra edildi.

Tatbikata firkateyn, muhrip, hücumbot, mayın gemisi gibi su üstü savaş gemileri, denizaltılar, deniz/hava unsurları, özel birlikler, savaş uçakları ve sahilden su üstü hedeflerine füze atan bataryalar katılmıştır. Tatbikat sırasında fiili silah atışları yapılmış ve bu kapsamda kısa ve orta menzilli füzeler başarı ile denenmiştir.

İran geçen yıl da 24 Aralık 2011-2 Ocak 2012 tarihleri arasında ve yaklaşık aynı sahalarda 10 gün süreli Velayet-90 tatbikatını yapmıştı. İran bilmektedir ki ülkesine karşı yapılmak istenen askeri müdahale deniz ve hava harekatı ağırlıklı olacaktır. Çünkü İran Irak değildir, bu ülkeye karşı kara harekatı yapmak çok uzak bir ihtimaldir.

İran bu nedenle hazırlıklarını ve bu maksada matuf tatbikat ve eğitimlerini denizde ve havada savaşacak ve ülkesini bu harekat alanlarında savunacak şekilde yapmaktadır.

İran’a karşı yapılacak muhtemel bir müdahalede ABD’nin yanında en azından İsrail, İngiltere, Fransa ve Körfez ülkeleri olacaktır. Bu duruma göre bölgede yapılacak nispi kuvvet mukayesesinde İran genel olarak zayıf durumda olmasına rağmen karşı tarafı müdahaleye başlama konusunda bugüne kadar caydıran güçlü tarafları şunlardır;

-Sahip olduğu füze kapasitesi

-Dünyada deniz yolu ile yapılan ham petrol trafiğinin yüzde 40’ının geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kontrol ediyor olması ve kolayca trafiğe kapayabilecek olması,

Bölgeyi ataşe verme kabiliyeti var

-Envanterinde bulunan balistik füzeleri ile dünyada ham petrolün yüzde 60’ını sağlayan bölgede petrolü çıkaran, rafine eden ve ihraç eden tüm tesislere uzun yıllar altından kalkılamayacak şekilde zarar verebilme şansına sahip olması,

İsrail’in küçük yüzölçümlü bir ülke olduğu göz önüne alınırsa İran’ın balistik füzelerle bu ülkeye kabul edilemez oranda tahrip edebilme imkanına sahip olması,

Şii hinterlandı nedeniyle çok geniş bir bölgeyi ataşe verebilecek kabiliyette olması,

Emperyalist bir saldırıda ülkesini koruyor ve var olma mücadelesi yapıyor olma ahlaki haklılığının sağladığı motivasyondur.

İran son iki yıldır yaptığı tüm tatbikat ve eğitimlerde bu üstünlüklerini kuvvetlendirecek ve müdahalenin risklerini karşı tarafa ve dünya kamuoyuna anlatacak faaliyetler içinde olmuştur.

İran bu sene ilk defa olarak Velayet-91 tatbikatı ile birlikte Siber Savaş tatbikatı yaptı. Çünkü İran son yıllarda ABD ve İsrail’in siber saldırılarına çokça sahne oldu. Stuxnet ve Gauss virüs saldırıları en bilinenleridir. Bu virüs saldırılarında ana amaç karşı tarafı hackleyerek bilgi toplamak ve sistemi çalışamaz kılmaktır.

İran bu saldırıları yaşadığından asker ve sivillerden oluşan Siber Savaş Birlikleri kurmuştur. Bu birliklerin esas amacı İran’ın bankacılık, muhabere, telekomünikasyon, internet ve nükleer araştırma sistemlerini siber saldırılardan korumak ve icra edilecek tatbikatlara siber savunma desteği vermektir.

Bu Siber Savaş Birlikleri’nin tabi ki taarruz görevleri de var. İlki 2011 ve diğeri ise 2012’de olmak üzere ABD’ye ait 2 casus uçağın hacklenerek ve sistemine girilerek indirilmesi ve ele geçirilmesi bu birliklerin marifetidir.

Denizci kökenli

Siber esasen denizci kökenli Yunanca bir kelime olan ve dümenci anlamına gelen kybernetes’den türeyen İngilizce kelime olan cybernetic’den dilimize girmiştir. Sibernetik yönetim bilimi demektir. Günümüzde kazandığı anlamı ile siber insanların bilgisayar yolu ile haberleştikleri gözle görüp elle tutamadıkları boşluğu anlatan biz sözcüktür.

Siber savaş ise hedef ülkenin bilgi ve iletişim sistemleri üzerinde gerçekleştirilen organize saldırılar ile bu saldırılara karşı yapılacak savunmayı içermektedir.

Günümüzün dünyasında siber savaş her alanda ve her yerde devam etmektedir. Türkiye hemen hemen her konuda olduğu gibi siber savaş konusunda da geç kalmıştır.

Ama hakkını teslim edelim, sanıyorum iliklerine kadar ABD tarafından güdülüyor olmasından kaynaklanıyor olmanın avantajı ile olsa gerek F Tipi Cemaat siber savaş konusunda ülkemizde bir öncüdür. Türkiye’de rejim değişikliğine yönelik olarak yapılan operasyonlarda F Tipi Siber Savaş Timleri Cumhuriyetimizin kalelerine arka arkaya büyük saldırılar yapmıştır. Ergenekon ve Balyoz gibi davaların dijital terör unsuru uydurma delilleri devletin de içine sızmış bu timlerin siber saldırılarıdır.

F Tipi Siber Savaş Timlerinin en son saldırısı geçtiğimiz Çarşamba günü sosyal medyada gerçekleşti. Hedef çok açıktı, benimde yer aldığım Atatürk’te birleşen, Türk Devrimlerine ve Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkanların iletişim hatlarına, alternatif medya haline gelen sosyal paylaşım sitelerine virüs ile saldırarak halkın doğruları duymasına engel olmak ve halkı yanlış bir algıya götürecek yalana mahkum etmek.

Son söz, mücadele azmim daha da arttı, saygılar sunarım.

Türker Ertürk

Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com