Salvador Seçeneği

Suriye ABD’yi küresel boyutta terörist teşkilat olan El Kaide’yi destekleyerek ve yönlendirerek ülkesinde terör yaptırmakla suçluyor. El Kaide son haftalarda yaptığı saldırılarla Suriye Halkına ve Güvenlik Güçlerine dehşet saçıyor. Birleşmiş Milletler ( BM ) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ‘’ Suriye’de iç savaştan kaçınma şansının çok az olduğunu ‘’ söylüyor.

ABD ve İsrail, Suriye’de rejim değişikliği yaptırmak istemektedir. ABD ve İsrail, İran-Suriye-Hizbullah birlikteliğine son vermek istemektedir. ABD ve İsrail, Büyük Ortadoğu Projesi’nin gerçekleştirilmesine yönelik olarak Suriye’nin etnik, dinsel ve mezhepsel olarak bölünmesini istemektedir.

Bu hedeflere yönelik olarak başlangıçta Suriye’de ‘’ Libya sitili ‘’ müdahale planlanmıştır. Fakat her türlü kışkırtmaya ve desteğe rağmen dış müdahalenin önünü açacak arzu edilen seviyede ( büyüyen, isyan eden ve savaşan ) muhalefet hareketi gelişemediğinden Suriye’ye müdahale bugüne kadar yapılamamıştır. Suriye’nin tüm baskılara rağmen pes etmemesinde gösterdiği kuvvetli antiemperyalist direnç ile Rusya ve Çin’in bu dirence sağladığı desteğin önemi çok büyüktür.

Ölüm timleri

Son terörist saldırılar göstermektedir ki Suriye’de kısmi taktik değişikliğine gidilmiştir. Bu taktik oyunda teröristler bir türlü oluşturulamayan muhalefetin yerine ikame edilmektedirler. Bu taktiği ‘’ Salvador seçeneği ‘’ olarak adlandırmak mümkündür.

ABD tarafından desteklenen ve organize edilen ‘’ Ölüm timleri ‘’ tarafından yapılan saldırılara ve kitlesel öldürme olaylarına ‘’ Salvador seçeneği ‘’ deniyor. İlk defa Orta Amerika ülkesi El Salvador’da uygulandığı için bu adı almış ve toplam 75 bin insan öldürülmüş.

Yine bir Orta Amerika ülkesi Nikaragua’da ve 1980’li yıllardayız. Bu ülkede diktatör Somoza devrilmiş yerine solcu Sandinista Yönetimi gelmiştir. ABD durumdan memnun değildir ve bu nedenle yarı askeri bir örgüt olan Kontraları organize ederek ve destekleyerek solcu yönetimi devirmek istemektedir. Nikaragua’da yönetimi devirmeye yönelik bu ABD operasyonunu bu ülkenin sınır komşusu olan Honduras’ta ABD Büyükelçisi olarak bulunan John Negroponte yönetmiştir. Bu operasyonda Nikaragua’da 50 bin insan hayatını kaybetmiştir.

Nikaragua’dan Irak’a

2004 yılındayız ve ABD Irak’ı işgal etmiştir. Her geçen gün ABD işgaline karşı direniş artmaktadır. Diğer taraftan ABD’nin esas amacı Irak’ın bütünlüğünü korumak değil onu etnik ve mezhepsel olarak üçe bölmektir. Irak’ta beraber yaşamanın ortak paydasının ortadan kaldırılması için bir iç savaşa ihtiyaç vardır.

İşte tam bu sırada John Negroponte Irak’a Büyükelçi olarak atanır. Büyükelçi Irak’ta direnişin kırılması, kontrol altına alınması ve bölünmeye yol açmak için operasyona başlar. Irak’ta kan davası haline gelen çatışmalar, vahşi mezhep savaşları, bombalı intihar eylemleri, karşılıklı olarak Sünni-Şii suikastları, kutsal yerleri de hedef alan saldırılar, toplu infazlar, işkence edilen ve yol kenarlarına atılan cesetler ‘’ Salvador seçeneği ‘’ uygulamasının bazı sonuçlarıdır.

‘’ Salvador seçeneği ‘’ adlandırması bir yakıştırma değildir, bizzat Pentagon kaynakları tarafından 2004’de Irak için kullanılmıştır.

Irak’ta uygulamaya konan ‘’ Salvador seçeneği ‘’ operasyonunun başında bulunan Büyükelçi John Negroponte’nin ekibinde Robert Stephen Ford adında yetenekli bir diplomat bulunmaktadır. Ne tesadüf ki bu şahıs Ocak 2011’de ABD’nin Suriye Büyükelçisi olarak Şam’a atanır.

Honduras’ın görevi Türkiye’ye

Tesadüfler üst üste gelişmeye başlar ve Robert Stephen Ford’un Şam’da göreve başlamasından sadece 3 ay sonra Mart 2011’de ‘’ Salvador seçeneği ‘’ Suriye’de vizyona konur ve ilk saldırı haberleri Dera’dan gelir.

Suriye’de rejim değişikliği yapmak ve bu ülkeyi etnik/mezhepsel olarak bölmek amaçlı bu operasyonda geçmişte yapılanlar gibi komşu ülkeler harekat üssü olarak kullanılır. Hiç şüpheniz olmasın ki AKP yönetiminde ülkemiz Suriye’ye karşı yürütülen ‘’ Salvador seçeneği ‘’ operasyonunda lojistik, eğitim, eşgüdüm ve sınır ötesi saldırılar için harekat üssü olarak kullanılmaktadır.

ABD Şubat 2012’de Şam Büyükelçiliği’ni kapatmış ve Büyükelçi Robert Stephen Ford dahil tüm diplomatik personelini geri çekmiştir. Fakat ‘’ Salvador seçeneği ‘’ operasyonu devam etmektedir. Operasyonun başsız kalması mümkün değildir.

Size 10 puanlık bir zihin sorusu sormak isterim. Şimdi Suriye’deki bu operasyon nereden yönetiliyor olabilir?

Saygılar sunarım.

Türker Ertürk

Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 •  
  1
  Share
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com