Geçtiğimiz cumartesi günü 93’üncü yılını idrak ettiğimiz 19 Mayıs Atatürk’ün Anma ve Gençlik Spor Bayramını AKP’nin faşist baskılarına rağmen kutladık. Atatürk Anıtlarına çelenk koyma yasağı, ‘’ Yuh ‘’ sesleri ile karşılanan bakanlar, çiğnen yasaklar, bilinçli olan ve uyanan halkın başkaldırısı, her türlü yasağa ve korkutmaya rağmen yapılan görkemli kutlamalar güne damgasını vuran olaylardan sadece bazılarıdır.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki son kullanma tarihine kadar emperyalizmin aktif desteğini arkasına alan Tayyip Erdoğan yönetimindeki işbirlikçi AKP iktidarı Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesine, Türk Ulusal kimliğine ve milli değerlerimize düşmandır.

Ellerimiz kırılsaydı da!

Gelişmeler 10 yıllık AKP iktidarının ülkemizi nereden nereye getirdiğinin ve ülkemizi nasıl bir felakete doğru sürüklediğinin açık kanıtıdır. Bir çok yerde anlatmaya çalıştığım gibi, bugün çeşitli nedenlerle AKP’ye oy veren yurttaşlarımız yakın bir gelecekte ‘’ Allah bizi kahretseydi de, ellerimiz kırılsaydı da AKP’ye oy vermeseydik ‘’ diyecekler ama iş işten geçmiş olacak. Fakat yurtseverliğin ve aydın olmanın gereği o gün geldiğinde ‘’ biz dememiş miydik böyle olacağını ‘’ demek değildir.

Bu haklılığın ülkemize getireceği bir fayda olmayacaktır. Yurtseverliğin gereği tüm baskılara rağmen bıkmadan ve usanmadan gerçekleri ve bizi bekleyen felaketi halka her platformda anlatmaktan, anlatabilmekten geçer.

Dünya rekoru

Bugün size Trabzon’da yaşadığım bir rezaleti anlatacağım. Geçen hafta rekortmen yüzücümüz Alper Sunaçoğlu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Trabzon-Samsun arasındaki 320 Km’lik mesafeyi 5 günde yüzmeyi planladığı rekor denemesinin başlangıç törenine katıldım.

Sunaçoğlu ‘’ yüzeceği bu mesafenin dünyada tescil edilecek en uzun mesafe olacağını ve 19 Mayıs’ta Samsun’da Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da ayak bastığı iskeleden çıkmayı planladığını ‘’ tören sırasında bizzat kendisi anlattı. Ayrıca rekortmen yüzücümüz ‘’ son etapta hiç durmadan 100 Km yüzerek başka bir rekoru daha deneyeceğini, eğer başarırsam aralıksız olarak dünyada en uzun yüzme rekoru ülkemiz adına tescil edilecek ‘’ dedi.

Atatürk ilke ve devrimleri için

Yüzücümüz, basınında bulunduğu törende ‘’ Bir nedenle yüzüyoruz. 19 Mayıs için, Atatürk gençliğinin Atasına, kurduğu Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olduğumuza vurgu yapmak için yüzüyorum ‘’ açıklamasını yaptı.

Etkinliğin uluslar arası yönü de vardı. Kuzey komşularımızdan Rusya ve Ukrayna’dan birisi engelli bayan olmak üzere toplam 8 yüzücüde Alper Sunaçoğlu’nun bu rekor denemesinin belli etaplarında beraber yüzerek ona destek vereceklerdi.

Dizlerinin üzerinden iki bacağı kesik olan Ukraynalı engelli sporcu Olga Pasewnog’da 30 Km’lik ilk etapta kendi klasmanında rekor denemesi yapmayı planlıyordu. Engelli bayan suya atlamadan veya daha doğru bir ifade ile antrenörü tarafından suya bırakılmadan kendisi ile görüştüm ve başarılar diledim. Engeli sporcunun mücadele azmine ve yaşama bağlılığına hayran kalmamak mümkün değildi.

Devlet yoktu

Rekor denemesi 14 Mayıs’ta Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Akçakale limanında yapıldı. Ama devlet törende yoktu. Devletin Valisi, kaymakamı orada yoktu. Sahil Güvenlik Komutanlığı’da yoktu. Bu tür faaliyetlere Sahil Güvenlik Botlarının katılması zorunluluktur. Bu bütün dünyada böyledir, ülkemizde de bugüne kadar böyleydi.

Rezalet bununla da sınırlı değildi. Tören günü Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar ile Gençlik ve Spor Bakanı ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç Trabzon’da ve Akçakale Limanına 20 dakika mesafedeydiler. Fakat 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı için tertiplenen ve uluslararası bir anlamı da olan bu etkinliğe kasten katılmadılar. Yazıklar olsun! Sanırım spor bakanlığı değil bakanlık spor olsun diye yapılmaktadır.

Ya zindan ya ölüm.

Rekor denemesi de içeren bu etkinlik ne yazık ki daha sonra Giresun Limanı çıkışında Sahil Güvenlik vasıtası ile bahaneler üretilerek engellenmiştir. Bu etkinliğe devletin hiçbir organı ile destek olmamasının hatta köstek olarak engellemesinin nedeni Atatürk’e ve ulusal değerlerimize olan düşmanlıktır.

Belki de şükretmek lazım. Bu etkinliği bu yolla değil de PKK’ya ihale ederek, PKK Karadeniz’e indi söylemi arkasına gizlenerek kanlı şekilde de bitirebilirlerdi. Çünkü Atatürk, devrimlerimiz ve ulusal değerlerimiz için mücadele edene layık görülen ya zindan yada ölümdür.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramınızı tekrar kutlar,

Saygılar sunarım.

Türker Ertürk

Sosyal Medyada Paylaşın...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •