Obama Erdoğan’ı Niçin Aradı?

Amerikalı ünlü siyaset bilimci, diplomat, Nobel Barış Ödülü sahibi olan, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı ve Dışişleri Bakanlığı da yapan Henry Alfred Kissinger’ın ülkesinin davranış biçimini özetleyen benim de çok beğendiğim bir sözü var. Kissinger “Kendi içimizdeki hainleri en ağır şekilde cezalandırırız. Başka ülkelerinkini ise el üstünde tutarız” diyor.

Basından öğrendiğimize göre Obama ile Erdoğan tercüman aracılığı ile telefonda görüşmüşler. Obama’nın görüşme sırasında samimi ifadeler kullandığı ve “Türkiye’nin olumlu katkılarla dünyada liderlik sergileyeceğine ilişkin inancını ifade ettiği” söyleniyor.

Siz hiç pul koleksiyonunu göstermek için evine davet ettiği kıza kaba saba davranan ve hakaret eden bir erkek olabileceğini düşünebilir misiniz? Mesele bu kadar açıktır. Obama süpürmek için deliğin kenarında beklettiği Erdoğan’dan bir ihanet daha beklemektedir.

Bu ihanetin adı Kıbrıs’tır. Bütün dünyayı etnik, dinsel ve mezhepsel olarak bölmeye çalışacaksın ve konuda hayli mesafe alacaksın ama Kıbrıs’ta farklı etnik, dinsel ve kültürel yapıdan gelen ve aynı dili konuşmayan iki toplumu birleştirmeye çalışacaksın. Buna kargalar bile güler!

Belki de Kıbrıs’ın coğrafi bütünlüğünü sağlamaya çalışıyorlardır! Bölünmüş ada olamayacağını, bunun huzursuzluk kaynağı olacağını söylemeye çalışıyorlardır, olabilir mi?

Aynı adayı paylaşan devletler

Dünyada aynı adayı paylaşan devletler var mı, bir bakalım; Yeni Gine adası, Papua Yeni Gine ve Endonezya tarafından paylaşılıyor. Borneo adası Endonezya, Malezya ve Burunei tarafından paylaşılıyor. İrlanda adası İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere tarafından paylaşılıyor. Hispaniola adası Dominik Cumhuriyeti ve Haiti tarafından paylaşılıyor. Tierra Del Fuego adası Şili ve Arjantin tarafından paylaşılıyor. Timor adası Endonezya ve Doğu Timor tarafından paylaşılıyor. Sebatik adası Endonezya ve Malezya tarafından paylaşılıyor. Sen Martin adası Fransa ve Hollanda tarafından paylaşılıyor. Kataja adası Finlandiya ve İsveç tarafından paylaşılıyor. Market adası Finlandiya ve İsveç tarafından paylaşılıyor. Koiluoto adası Finlandiya ve Rusya tarafından paylaşılıyor.

Eğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni illa ki bir yerle birleştirmek gerekiyorsa orası aynı etnik, dinsel, dilsel ve kültürel ayniyet içinde bulunduğu ana vatanı Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Amaç birleşme adı altında Kıbrıs’ı götürmek, Türklüğe ve Türkiye’ye darbe vurmaktır. Kıbrıs Türkiye için iki nedenle çok önemlidir; Birincisi Kıbrıs Türkünün hürriyeti, bağımsızlığı ve güvenliğidir. İkincisi ise bu ada Türkiye’nin stratejik, jeopolitik ve jeoekonomik çıkarları için yaşamsaldır.

Ara gazı ve sopa

Kıbrıs’ta 1974’den beri kırk yıldır itiş kakış, kavga gürültü, huzursuzluk olmamakta ve kan akmamaktadır. O zaman siz hangi sorunu çözeceksiniz? Kıbrıs’ta sulandırılmamış şekilde iki toplumlu ve iki kesimli federal yapının ötesinde bir duruma razı olması için Derviş Eroğlu’na baskı yapılması yargılanmayı ve ağır şekilde cezalandırılmayı gerektiren bir ihanettir.

Kıbrıs’ın tekrar pişirilip önümüze konmasının esas nedeni petrol ve doğalgazdır. Son bulgular göstermiştir ki Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Yönetimi, Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin (Gazze şeridi) ve Mısır’ın paylaştığı Doğu Akdeniz çanağı hidrokarbon kaynakları bakımından çok zengindir.

Sadece Kıbrıs’ın etrafında şu andaki verilere göre Türkiye’nin gelecek 100 yılına yetecek kadar doğal gaz rezervi var. İsrail kendi bölgesinde doğal gaz çıkarmaya başladı, sorun dış piyasalara intikali. Kıbrıs aynı zamanda Doğu Akdeniz bölgesinde çıkacak doğal gazın Avrupa’ya intikalinde terminal noktası olarak planlanıyor. Bu girişim Avrupa’nın doğal gaz olarak Rusya’ya bağımlılığını da ortadan kaldıracak, bu nedenle ABD ve AB için stratejik öneme sahip.

Kıbrıs’ın güneyi ekonomik olarak iflas etmiş durumda. Kuzeye sahip olarak Kıbrıs’ın çevresindeki Münhasır Ekonomik Bölge’ye el koymak, malı götürmek ve iflastan kurtulmak istiyor. Almanya’nın lideri olduğu AB’de Rumları bu konuda teşvik ediyor. Amerikan petrol şirketleri de sabırsızlanıyor. İşte bu nedenle Obama Erdoğan’ı aradı, sırtını sıvazladı, ara gazı verdi ama diğer elinde de beyzbol sopası vardı!

Bugün 14:00’de ADD’nin davetlisi olarak Adapazarı-Sakarya’da, yarın Milli Merkez Kurultayı için 13:00’de Aydın’da olacağız.

Saygılar sunarım.

Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

, , , , , , , , , ,

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com