O fotoğrafı Fehmi Koru çekmediyse Pakistanlı bir kız çekti

Geçen hafta kaleme aldığımız bir yazıda; medyada çokça dolaşan Fehmi Koru, Abdullah Gül ve Şükrü Karatepe’den müteşekkil, üçlünün 1977’de Hyde Park’ta çekilmiş fotoğrafını bugün Genelkurmay Başkanı konumunda ve Orgeneral rütbesinde bulunan Hulusi Akar’ın çektiğini belirtmiştik.

Bu kanıya varmamızın nedeni; aynı yazımızla birlikte yayınladığımız ikinci fotoğraftı. Bu fotoğraf da Oxford Caddesi’nde çekilmişti. Bu sefer karenin içinde Hulusi Akar, Abdullah Gül ve Şükrü Karatepe vardı. İlk çekilene göre tek değişiklik Fehmi Koru çıkmış, yerine kadraja Hulusi Akar girmişti.

AYNI GÜN ÇEKİLDİĞİ KESİN

İkinci fotoğrafın çekildiği yerin ilkinin çekildiği yere olan mesafesi; yaklaşık 900 metre. Her iki fotoğrafta da ortak isimler olan Abdullah Gül ve Şükrü Karatape’ye dikkatli bakılınca görülecektir; kıyafetler kırışıklıklarına kadar aynı. Hatta, saç ve sakal kombinasyonları dahi aynı. Yani her iki fotoğrafın aynı gün çekildiği kesin.

Londra’da pırıl pırıl güneş yüzü görmek, öyle sık rastlanan tabiat olaylarından değil. Ama fotoğrafların çekildiği gün hava açık ve güneşli. Her iki fotoğraftaki güneş ışınlarının geliş ve yansımalarını incelediğimizde; ilkinin Hyde Park’ta, İkincisinin de Oxford’da çekildiği de kesin. Yine güneş ve gelen ışık durumunu incelediğimizde; her iki fotoğrafın arasındaki zaman aralığı azami üç saat. (İki fotoğrafta da Abdullah Gül ve Şükrü Karatepe’nin tüm kıyafetleri aynı)

GÜL’ÜN YÜZLERCE ZİYARETÇİSİ VARDI

Şimdi gelelim Fehmi Koru‘nun ne dediğine;

“Hulusi Akar’ı tanımadığımı söyledim; bu onun Londra’ya gelmediği, Gül ve Karatepe ile görüşmediği ve benimle hiç bir arada bulunmadığı anlamına gelmez. Abdullah Gül’ün yüzlerce misafirinden biri olarak, bizim eve uğramış da olabilir. Geldiği ve görüştüğümüzle ilgili en ufak bir hatıram yok.

O üçlü (Gül, Karatepe, Akar) fotoğrafı ben çekmedim, bizim üçlü (Gül, Karatepe, ben) fotoğrafı da H. Akar çekmedi. Ancak; içinde benim de yer aldığım Akar’lı başka fotoğraflar bile olabilir, A. Gül’ün diğer yüzlerce ziyaretçisi ile birkaç dakikalığına hoşbeş edip çektirdiğimiz gibi…

Benim fazla zaman ayırmadığım ziyaretçilerden birinin 40 yıl sonra Genelkurmay Başkanı olacağını bilemezdim herhalde…”

ÖNCE ÇİNLİ

Fehmi Koru böyle dediğine göre, 1977’de fotoğrafların çekildiği gün olay muhtemelen şu şekilde gelişti;

Üçlü (Fehmi Koru, Abdullah Gül, Şükrü Karatepe) Hyde Park’ta birer pound vererek kiraladıkları şezlonglarda güneşlenir ve sohbet ederken, yanlarından geçmekte olan bir Çinli kızdan rica ettiler ve fotoğraflarını çektirdiler. Daha sonra aralarında bulunan Fehmi Koru’nun bir işi çıktı ve onlardan ayrıldı.

SONRA PAKİSTANLI

Geriye kalan ikili (Abdullah Gül, Şükrü Karatepe); bir süre sonra şezlonglarından kalktılar, kuzeye doğru yürüdüler ve Hyde Park’ın Marble Arch kapısından çıkarak sağa döndüler. Biraz gitmişlerdi ki, Hulusi Akar’a rastladılar. Ne tesadüf değil mi! Dağ dağa kavuşmazmış ama insan insana kavuşurmuş. Abdullah Gül ve Hulusi Akar, iki okul arkadaşı, yıllar sonra tesadüf eseri Londra’nın Oxford Caddesi’nde karşılaşmışlardı. Allah’a şükürler olsun!

Ayak üstü biraz sohbetten sonra Allah’ın bir lütfu olan bu karşılaşmayı bir fotoğrafla geleceğe taşımak istediler. Bu sefer yanlarından geçen Pakistanlı kızdan rica ettiler fotoğraflarını çekmesini. Nereden akıllarına gelirdi ki, bunu bir sır gibi saklamak zorunda kalacakları!

Ne diyorsunuz, böyle olmuş olabilir mi?

Türker Ertürk

 

Sosyal Medyada Paylaşın...
 • 167
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  167
  Shares