Küresel Çapta Anlayışa ve Samimi İşbirliğine İhtiyaç Var

Bu sabah (4 Haziran 2917), Cumartesi Gecesi (3 Haziran 2017) İngiltere’nin başkenti Londra’da, kentin göbeğinde bulunan Londra Köprüsü civarında yapılan bir terör saldırısının haberi ile uyandık. Saldırıda 7 masum insan yaşamını kaybetti, 48 de yaralı var. Failler, radikal İslamcı terörist.

Öncelikle; masum insanları hedef alan bu terör saldırısını kınıyoruz, yaşamını kaybedenlere Tanrı’dan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı olanlara ise acil şifalar diliyoruz

Çok kısa bir süre önce, geçtiğimiz ay, yine İngiltere’de ama Manchester’da yine terör saldırısı olmuş, 22 kişi yaşamını kaybetmiş ve 59 kişi de yaralanmıştı. Manchester saldırısının da failleri, radikal İslamcı teröristti!

Olaydan sonra açıklama yapan Theresa May, Radikal İslamcılara çok fazla hoşgörü gösterildiğini söyledi ve bu yıl gerçekleşen üçüncü radikal İslamcı terör saldırısının ardından “Bunların kökü kazınacaktır” dedi.

Theresa May’e sormak lazım; niçin hoşgörü gösterdiler ki! Sanırım, vekalet savaşlarında görev vermek için! Bu saldırılar sadece İngiltere’de de meydana gelmedi. Paris, Brüksel ve Berlin de aynı durumda. Cihatçı terör örgütleri tarafından, son iki yıldır Avrupa’da doğrudan sivil yaşam ve masum insanlar hedef alınıyor.

Hepsinin ortak özelliği; IŞİD benzeri Cihatçı bir yapılarının olması, daha önce Libya ve Suriye’ye savaşmak için gönderilmiş olması ve kendilerine hoşgörülü davranılması. Ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn; “Terör İngiltere’nin yaptığı savaşların sonucudur” derken, bu yalın gerçeğin altını çiziyor.

Aynı tehlike, Türkiye olarak bizim de başımızda. Suriye’den Türkiye’ye yaklaşık 4 milyon sığınmacı geldi. On binlercesi, IŞİD benzeri Cihatçı örgütlerin mensubu ve terörist. Kimisi uykuda, verilecek direktifi bekliyor. Bunlara Beşar Esad yönetimini yıkmak için hoşgörülü davranıldı.

Evet, Türkiye’de de artan Cihatçı terörün nedeni Suriye’de yapılan yanlışlıklar ve vekalet savaşının ateşine taşınan odundur. Bu tür radikalleri ve örgütleri kendi hedeflerine yönelik silah olarak kullanırsan, sonunda bu silah -er veya geç- seni de vurur.

Terör nereden gelirse gelsin, hangi amaç doğrultusunda yapılırsa yapılsın; bir insanlık suçudur, kınanmalı ve lanetlenmelidir, ama yetmez. Bu konuda küresel çapta anlayışa ve samimi işbirliğine ihtiyaç vardır.
Türker Ertürk

Sosyal Medyada Paylaşın...