Tam 71 yıl önce bugün (6 Ağustos 1945); ABD‘ye ait “Enola Gay” adlı B-29 tipi bombardıman uçağı, “Little Boy” kod isimli 14 kiloton gücünde olan Uranyum-235 tipi atom bombasını Japonya‘nın Hiroşima kenti üzerine bıraktı.

Üç gün sonra (9 Ağustos 1945), bu sefer de Nagazaki kentine, “Bockscar” adlı B-29 tipi bombardıman uçağı ile “Fat Man” kod isimli 20 kiloton gücündeki Plütonyum-239 tipi atom bombasını attı ve şehri ateş topuna döndürdü.

Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine yapılan bu Amerikan katliamında, yaklaşık 225 bin sivil insan yaşamını kaybetti. Ayrıca bu bombaların yarattığı radyasyon etkileri; sakat doğan çocuklar ve kansere yakalanan yüzbinler olarak, günümüze kadar devam etti.

Japonya, zaten yenilmişti, teslim olması kaçınılmazdı ama; ABD‘nin savaş sonrası emperyalist planları, Sovyetler Birliği‘ne gözdağı verme ve onu Japonya ana karasından uzak tutma isteği, bu sivil katliamına neden oldu.

Atatürk’ün dediği gibi; “Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Millet hayatı tehlikeye maruz kalmıyorsa savaş cinayettir”. Hele hele savaşlarda masum sivillerin direkt olarak hedeflenmesi asla kabul edilemez.

Hiç şüphe yok ki; Hiroşima ve Nagazaki‘de sivillere yönelik bu saldırılar gerçekte soykırımdı.

Sosyal Medyada Paylaşın...