Erden’in Babasından Mektup Var!

Geçen hafta bu köşede size “Haka, Zeybek, Horon ve Halay” başlıklı yazımda Erden Eruç’u muhtemelen gelecek ay başlayacak, 11 ay sürecek ve 25 Nisan 2015’de Gelibolu yarımadası Anzak koyunda tamamlayacağı projesinden bahsetmiştim. Sizden destekleyici mahiyette gelen elektronik postalara yetişemiyorum dersem yerdir. Bugün sizle gelen bu postalardan Cemal Eruç’a ait olanı paylaşmak istiyorum.

Sayın Amiralim,

Yazmaya başladığınızdan beri tüm yazılarınızı imrenerek okuyor, bilgileniyor ve etkinliklerinizi dikkatle takip ediyorum. Ancak ailevi sağlık sorunlarımız nedeniyle sizinle yüz yüze gelmek kısmet olmadı. En son 11 Nisan tarihli Aydınlık’ta yayınlanan köşe yazınızı okuyunca doğrudan yazmaya karar verdim.

Erden’in girişimi Milli duygularla bezenmiştir ve uygulaması cesaret ister. Dolayasıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenmesi gereken bir projedir. Millidir çünkü 7 milyarlık nüfusu ile köhnemiş bu dünyada bir Türk evladının başardığı tek görkemli, bilgi, beceri, azim ve cesaret isteyen bir etkinliktir.

Guinness Rekorları Kitabı’nda

1997’de Bering Boğazı’ndan kano ile geçip İpek yolundan Türkiye’ye gelmek fikrinden yola çıkarak başlamıştır.1 Şubat 2003’de ABD’de Seattle’dan bisikletinin pedalına Alaska’ya kadar bastı orada Mc Kinley’nin (6194m) zirvesine çıktı.

Sonra Portekiz-Lizbon’dan kürekle Afrika sahillerine geçti. Burada Kanarya Adaları’ndan Atlantik geçişine başladı ve 97 gün sonra Karayip Denizi’nde Guadelup Adası’na çıktı. World Exploresrs Clup kayıtlarına 32. Sporcu olarak girdi. Bu ülkemiz için bir ilktir!

Daha sonra Pasifik geçişi için Kaliforniya sahillerinden kürekle açıldı, 311 gün okyanustaki mücadelesinden sonra dünyada Pasifik Okyanusu’nu kürekleyen 4. Sporcu olarak tescil edildi ve ayrıca en uzun süre denizlerde kalma rekorunun sahibi olarak Guiness Rekorları Kitabı’nın sayfalarında yerini aldı.

Baba-Oğul Klimanjaro’nun zirvesinde

Erden, Hint Okyanusu’nu kıtadan kıtaya kürekle 136 günde geçen dünyanın ilk sporcu oldu. Mozambik’te karaya çıktı, Tanzanya’ya geldi ve Klimanjaro’nun (5895m) zirvesine baba-oğul tırmanış yaptık. Oradan bisikletinin pedalına bastı, Namibya’dan Atlantik Okyanusu’nu tekrar kürekle geçti ve ABD’nin Teksaz’ından karaya çıktı.

Erden dünyada üç okyanus geçmiş ve 876 gün okyanuslarda mücadele etmiş tek sporcu olarak tanınıyor ve anılıyor. Bu etkinlikleri süresince küreklerinin palalarında Ay Yıldızımız ve kürekli teknesinin gönderinde Ay Yıldızlı Bayrağımız vardı.

Bu nedenlerle Erden’in girişimleri Millidir ve cesaret ister. Okyanusu yeniden geçecek olmasından bahsetmiyorum. Üç okyanus geçmiş bir kürekçi için cesaret faktörü en son hesaba alınır. 2015 yılında sözde “Ermeni Soykırımı” iddiasına karşı da gerçekleştirileceği bilinen bu girişimin sporcusunun karşılaşabileceği riskleri düşünebiliyor musunuz? Baba olarak büyük resim içinde çekeceği yıldırımları değerlendirerek bu satırları karalıyorum. Anzak Koyuna baştankara yapacak bu tekneyle neler yapılmaz ki?

Atık boru devresi

Tabi bütün bu faraziyeler, sizin de vurguladığınız gibi desteklendiği takdirde söz konusu olacaktır. Günümüzde Fenerbahçe Kulübü’nün bir yabancı futbolcusunun dört maç bedelidir 100 bin ABD doları. Bugüne kadar Bursa Aktaş Firması destekledi. Gerisi onu sevenlerin bağışlarıyla yapıldı. Erden’in kendi kaynaklarıyla bugüne kadar sarf edilen 250 bin ABD dolarıdır.

Sözün özü ile zamanınızı almadığımı umarak ve destek konusunda fazla ümidimin olmadığını vurgulayarak, size ve destek bulmada gayretleri olan saygı ile andığım Şükrü Server Aya ve Melih Berk gibi can dostlarıma saygılarımı sunuyorum. Sağlık içinde olmanızı diliyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene!

Sayın Cemal Eruç, zamanımı almadığınız gibi sizin gibi bir yurtseverden bu postayı almak benim için onurudur. Ülkemizi emperyalizme peşkeş çeken, ulusal duyarlılığı olmayan, kişisel ve örgütsel çıkarını Türkiye’nin menfaatleri üzerinde gören, yaşamı eğlence ve hoş vakit geçirme olarak idrak eden ve hayatını mutfak ile tuvalet arasında atık boru devresi olarak tamamlama gayreti içinde olanlar değil, siz ve sevgili oğlunuz Erden Eruç gibi insanlardır bizim öğündüğümüz ve onur duyduklarımız! İyi ki varsınız!

Saygılar sunarım.

Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

, , , , ,

Her hakkı saklıdır. © erturkturker@gmail.com